Budynek i wnętrza

Siedziba naszej Szkoły mieści się w Trzebini przy ulicy Grunwaldzkiej 101 w zabytkowym budynku, w którym niegdyś kształciła się młodzież Publicznego Społecznego Liceum Ogólnokształcącego.

Szkoła podstawowa EDISON w Trzebini


responsive google map

 

Rys historyczny

 

Budynek szkoły nie istniałby bez Franciszka Kuli, który w dziesiątą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli w 1928 roku, wystąpił z inicjatywą budowy obecnego gmachu. 

Tablica Franciszek KulaPan Franciszek Kula był prezesem powiatowego oddziału Polskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Chrzanowie oraz wybitną osobistością, której Siersza zawdzięcza między innymi koło teatralne przy ówczesnej kopalni Artur oraz organizację tajnych lekcji dla dzieci i młodzieży podczas wojny. 

Niestety działalność oświatową Kuli i budowę gmachu szkoły przerwała jego tragiczna śmierć w niemieckim obozie koncentracyjnym w 1943 roku. Zamiast szkoły Niemcy urządzili w budynku Gminę Zbiorową dostosowując sale szkolne do celów biurowych. Po wycofaniu się Niemców z ziem polskich, budynek naszej szkoły nie pozostał bez opieki.

 

 

 

 

tablica szkoła podstawowa EDISONTuż po wojnie, nauczyciel matematyki i fizyki – Bolesław Znański wystąpił z inicjatywą utworzenia pierwszej szkoły średniej w Sierszy. 13 lutego 1945 r. Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie wydało zezwolenie na założenie Prywatnego Gimnazjum i Liceum w Sierszy. I tak oto dopełniono dzieła Franciszka Kuli – 26 lutego 1945 roku nastąpiła inauguracja pierwszego roku szkolnego. Dyrektorem szkoły został mgr Bolesław Znański. Szkoła liczyła wówczas cztery klasy gimnazjalne i jedną licealną, nauczając stu czterdziestu pięciu uczniów.

Przez dziesięciolecia budynek przy Grunwaldzkiej 101 był siedzibą Liceum Ogólnokształcącego w Sierszy, następnie przez długi czas świecił pustkami, aż wreszcie stał się naszym miejscem na Ziemi. Cieszymy się, że mogliśmy tchnąć nowego ducha we wnętrze z tak ciekawą historią, którą tworzyli ludzie z wielkimi ideami i ogromnym zaangażowaniem. Na terenie szkoły znajdują się tablice upamiętniające ważne dla społeczności Sierszy postacie, my także oddajemy im cześć pełni wdzięczności, że możemy kontynuować ich dzieło.

 

 Rok 2019

Edison w Trzebini na Grunwaldzkiej 101!

 

1 września 2019 roku, 91 lat po zainicjowaniu budowy przez Franciszka Kulę, inaugurowaliśmy rok szkolny w zabytkowym gmachu w Sierszy i rozpoczęliśmy kolejny rozdział naszej historii.

„Od momentu przekroczenia progu budynku, wiedziałam, że to w tych przestronnych i słonecznych wnętrzach stworzę szkołę, o jakiej zawsze marzyłam. Budynek od początku miał ogromny potencjał, ale wymagał gruntownego i wielomiesięcznego remontu. Było warto! Niektórzy rodzice naszych dzieci pamiętają jeszcze te wnętrza z czasów, kiedy sami tutaj się uczyli. Są pełni podziwu jak wielkiej przemianie uległ budynek i wdzięczni, że ocalał przed zniszczeniem.”mówi dyrektor szkoły, Kinga Grzybowska. 

Wnętrza budynku przy Grunwaldzkiej 101 zyskały świeży, nowoczesny wygląd i są zaaranżowane w barwach szkoły – każdy detal został skrupulatnie przemyślany tak, by tworzyć spójną i atrakcyjną dla oka całość. Szkoła stale się rozwija. W roku szkolnym 2020-2021 powstała profesjonalna Sala Doświadczania Świata przeznaczona do zajęć terapii integracji sensorycznej ufundowana w całości przez dyrektor szkoły, Kingę Grzybowską. 

Oto jak przebiegała imponująca metamorfoza naszej Szkoły! 

 

Kiedyś…

 

Dziś!

 

 

Źródła:

  1. https://gazetatrzebinska.pl/cykl-historyczny-budowa-szkoly-powszechnej-w-sierszy/

  2. https://przelom.pl/15110-oddal-zycie-za-nauke.html

  3. Zdjęcie gmachu pochodzi ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Trzebini.