Święto Konstytucji 3 Maja

Konstytucja 3 Maja, ustawa zasadnicza uchwalona w 1791 r., jak określił to Andrzej Chwalba, była kamieniem, który wywołał lawinę. Była największym osiągnięciem Sejmu Wielkiego, a jednocześnie, jej uchwalenie, stało się przyczyną wojny z Imperium Rosyjskim, skutkującej II rozbiorem Polski. Mimo wszystko pamięć o Konstytucji przetrwała zarówno 123 lata zaborów, jak i późniejsze, jakże trudne losy Rzeczpospolitej.

28 kwietnia, nasi uczniowie obchodzili 232 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Zaczęliśmy od odśpiewania pieśni Witaj majowa jutrzenko, której tekst został napisany w 1831 r., podczas powstania listopadowego i kolejnej w naszych dziejach wojny z Rosją.

Następnie zarówno uczniowie, jak i nauczyciele zmierzyli się z pytaniami dotyczącymi historii Ustawy z dnia 3 maja 1791 r.

W takich szczególnych dniach, gdy obchodzimy rocznice wydarzeń historycznych, pamiętajmy o przeszłości, o ludziach którzy swoim poświęceniem kładli fundamenty wolnej i niepodległej Polski.