Podsumowanie udziału w Projekcie Krokus

Trzeba więc pilnować, by kultura pielęgnowała dobroć, nie nienawiść.

– Marek Edelman

19 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Holocaustu i Powstania w Getcie Warszawskim. Data jest symboliczna, gdyż wiąże się z rocznicą wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim, do którego doszło 80 lat temu.

W celu upamiętnienia dzieci, które stały się ofiarami Holokaustu, wzięliśmy udział w Projekcie Krokus.

Dlaczego żółte krokusy?

„Żółte kwiaty symbolizują żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasach okupacji hitlerowskiej. Krokusy mają nam przypominać o wszystkich dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu. (…) Kiedy na początku wiosny zaczynają kwitnąć krokusy, przypominamy sobie o wszystkich dzieciach, które umarły. Te piękne kwiaty przypominają nam także, że nawet po strasznych wydarzeniach nadchodzi nowe życie i nadzieja, że od teraz los będzie dla nas łaskawszy. Dzięki kwiatom pamiętamy, że świat nadal potrafi być piękny i że jest nadzieja na przyszłość. Sadzenie cebulek jest smutne, ale niesie ze sobą także nadzieję.”

W październiku, po zajęciach tematycznych, związanych ze zbrodniami przeciwko ludzkości i Holokaustem, uczniowie klasy ósmej posadzili przed budynkiem Szkoły cebulki krokusów. Relację z tego wydarzenia publikowaliśmy wówczas na naszej stronie. 

W styczniu zrealizowaliśmy zajęcia w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady – KL Auschwitz.

Z czasem mogliśmy zaobserwować, jak z posadzonych przez nas cebulek wyrastają kwiaty.

Dziś, w rocznicę tragicznych wydarzeń w Getcie Warszawskim, chylimy czoła przed bohaterami walczącymi o wolność, pamiętamy o ofiarach wojen i zbrodni przeciwko ludzkości. Patrząc na wzrastające i zakwitające kwiaty, mamy jednak nadzieję, że ludzkość zacznie pielęgnować dobroć, nie nienawiść.