Mówimy w gwarze śląskiej!

Nasza szkoła od początku swojego istnienia nastawiona jest na realizację języka angielskiego w zakresie rozszerzonym. Ale to wcale nie oznacza, że zapominamy o naszej pięknej, różnobarwnej rodzimej kulturze! Jednym z ostatnich wyzwań podczas nauki zdalnej, było odkrycie niezwykłego bogactwa gwary śląskiej i góralskiej w imię poglądu, iż język polski wiele ma twarzy. Każda z nich zasługuje na uwagę i szacunek, ponieważ to one między innymi tworzą unikatową kulturę naszego kraju.

Wyzwaniem, z jakim mierzyli się nasi uczniowie był wiersz Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa” po góralsku lub śląsku. Nie było to wcale proste zadanie! Oprócz nauki słów, uczniowie musieli także właściwie akcentować wypowiedzi i do tego dokonać interpretacji wiersza. Zadaniem dla wytrwałych była stylizacja odpowiadająca tematyce utworu lub gwarze, w jakiej był deklamowany. Ochotnicy spisali się śpiewająco.

Tradycyjnie, podczas nauki zdalnej, w wyłonieniu zwycięzcy pomogli nam rodzice i sympatycy szkoły za pośrednictwem Facebooka. Zdecydowanie wykorzystamy ten sposób głosowania także po powrocie do szkoły. I tak oto, głosem jury, zwycięzcą konkursu został Kacper z klasy 4. Drogi Kacprze, bez wątpienia masz talent a twoja motywacja jest dla nas nauczycieli najlepszą recenzją naszej pracy. Powodzenia!!