Weź głęboki oddech i pokonaj stres!

Mówimy, że stres towarzyszy nam niemal na każdym etapie życia i w najróżniejszych sytuacjach, jednakże wciąż nie do końca jesteśmy świadomi tego, czym tak właściwie jest i jakie przynosi konsekwencje.

Spośród wielu obszarów, w których człowiek przeżywa sytuacje stresowe, na czołowe miejsce wysuwa się środowisko szkolne. Próba odnalezienia swojego miejsca w grupie rówieśników, nawiązywanie relacji z płcią przeciwną, trudności związane z nauką to tylko niektóre z czynników wpływających na stres szkolny.

Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować stresu ze środowiska szkolnego, a co więcej – z życia. Nie pozostaje nam więc nic innego, jak zaakceptować „wroga” i nauczyć się z nim żyć. W profilaktyce stresu nie chodzi więc o to, aby zamknąć się całkowicie na czynniki stresujące, bo oznaczałoby to wyłączenie się z życia społecznego, ale o to, by „przystosować” organizm do stresu i uświadomić sobie, że istnieją skuteczne techniki pozwalające na radzenie sobie ze stresem. Okazuje się bowiem, że stres – umiejętnie kontrolowany i trzymany w ryzach – może być także doskonałym motorem do działania i samorealizacji.

Istnieje wiele skutecznych metod redukowania stresu, z pewnością wpływ na jego intensywność ma odpowiednia ilość snu, aktywności fizycznej a nawet dieta. Dziś jednak skoncentrujemy się na mocy prawidłowego oddychania i sztuce relaksacji. O czym mowa? O ćwiczeniach oddechowych.

Świadome oddychanie z użyciem przepony zachęca nasze ciało do relaksu przynosząc szereg zdrowotnych korzyści. Techniki oddechowe możemy stosować w szkole, przy biurku, w samochodzie, w domu, na ławce w parku, czy w jakimkolwiek innym miejscu. Świetnie sprawdzą się tuż przed egzaminem. Do najczęściej stosowanych technik oddechowych należą relaksujące ćwiczenia oddechowe 4-7-8. Są one pomocne szczególnie podczas, gdy spędzamy wiele czasu przed komputerem, sprawdzają się także jako metody odprężające przed egzaminem.

Jak zacząć ćwiczenia oddechowe 4-7-8?

  1. Przyjmij wygodną dla siebie pozycję ciała,
  2. Wyprostuj się,
  3. Ułóż czubek języka na podniebieniu górnym tak, by znajdował się za zębami,
  4. Zrób wdech i wypuść powietrze przez otwarte usta w taki sposób, by odgłos powietrza był głośny,
  5. Wdychaj powietrze nosem, licząc spokojnie od 1do 4,
  6. Zrób wydech ustami odliczając do ośmiu,
  7. Powtórz te czynności co najmniej trzy razy.

Trening oddychania sprawia, że do komórek naszego ciała dostaje się więcej tlenu, mięśnie ulegają rozluźnieniu i dotlenia się mózg. Zatem każdemu z nas aktywność ta przyniesie same korzyści.