Nauka to nie wszystko

O organizacji nauki zdalnej powiedziano ostatnimi czasy bardzo wiele. Światowa pandemia zmieniła całkowicie system nauczania w wielu krajach świata, wystawiając na próbę zarówno dyrektorów szkół, ale także samych uczniów i ich rodziców. Czy w dobie dystansu społecznego, domowej izolacji i pracy zdalnej, rola szkoły powinna ograniczać się jedynie do nauczania?

Funkcja integracyjna szkoły jest niemalże tak ważna, jak cele edukacyjne. Nabywanie kompetencji społecznych gwarantuje sprawne nawiązywanie relacji, budowanie więzi emocjonalnej, kształtowanie empatii i zrozumienia w stosunku do drugiego człowieka. Dziecko potrzebuje kontaktu z rówieśnikami i poczucia, że jest częścią społeczności. Najważniejszą społeczność dla wieku dziecięcego stanowi oczywiście społeczność szkolna. Niestety, od marca 2020 roku relacje rówieśnicze wystawione są na ciężką próbę. Domowa izolacja i towarzyszące jej niekiedy ograniczenia natury technicznej wzmagają poczucie izolacji i osamotnienia.

Postanowiliśmy więc zrobić dla naszych uczniów coś, co z pozoru wydawało się niemożliwe. Razem z nauką zdalną, przenieśliśmy do świata wirtualnego ciekawe i intensywne życie naszej szkoły, która nie śpi nawet w czasie pandemii! Nic tak nie jednoczy i nie zagrzewa do działania jak wspólna aktywność. A tychże u nas nie brakuje! Co więcej, cieszą się ogromnym zainteresowaniem!

Wirtualne akcje szkolne mają na celu przede wszystkim zbudowanie wśród dzieci przekonania, że mimo konieczności przebywania w czterech ścianach, wciąż są częścią wspólnoty. Uczniowie mogą kształtować wirtualną przestrzeń pokazując swoje dokonania kolegom i koleżankom, przy nieocenionej pomocy rodziców i nauczycieli motywujących ich do działania. Każda z akcji przenosi także treści dydaktyczne, więc przy odrobinie inwencji twórczej, łączymy przyjemne z pożytecznym. A jest z czego wybierać! W naszej wirtualnej szkole dużo się dzieje.

Bez wątpienia rzeczywistość spłatała nam niemałego figla, jednakże w tej trudnej sytuacji musimy zapewnić naszym dzieciom jak najwięcej możliwości samorealizacji. Dzieciństwo to czas wzmożonego rozwoju, dlatego też kluczem do sukcesu jest odpowiednia stymulacja. Wszelkie działania artystyczne sprzyjają rozwojowi mózgu oraz pozwalają na kreatywne spożytkowanie czasu.

 

 

 

 

Pełne śmiechu i dobrej zabawy akcje szkolne, w których wzięli udział nasi uczniowie:

Happy Days. Dzień Pszczół

Happy Days. Dzień Kurczaka

Water Safe. Pokaż, jak oszczędzasz wodę!

Międzynarodowy Dzień Książki. Zrób selfie z ulubioną książką!

Gotuj z nauczycielem – przepis na amerykańskie pancakes

Ożywiamy dzieła sztuki!

Napisz list do Mamy z okazji Jej święta!

I ty możesz zostać redaktorem szkolnego bloga internetowego!

Sztuka w naszym domu! Stwórz swoje własne dzieło sztuki.

No socks day! Free your toes!

Tabata online – szkoła w formie

Hand made – stwórz własną maseczkę!

 

Szczegóły na Facebooku!